specjalizacja: prawo cywilne
Twoje dobra osobiste zostały naruszone i chcesz otrzymać zadośćuczynienie? Zastanawiasz się, czy należy Ci się zachowek? A może nie wiesz, jak bronić się przed zasiedzeniem nieruchomości?
Prawo cywilne jest nieodłączną częścią Twojego życia – masz z nim do czynienia choćby, gdy dziedziczysz spadek, kupujesz mieszkanie i gdy korzystasz z czyichś usług. Każda z tych sytuacji może budzić wiele Twoich pytań i wątpliwości. Jako radca prawny dbam, by wszystko stało się prostsze.
Możesz liczyć na moją pomoc w sprawach dotyczących:
sporów związanych z umowami;
naprawienia szkody;
zapłaty odszkodowania lub zadośćuczynienia;
ochrony dóbr osobistych;
stwierdzenia nieważności czynności prawnej;
ochrony własności lub posiadania;
spadków;
wpisów w księdze wieczystej, w tym w szczególności ustanowienia lub wykreślenia hipoteki;
zasiedzenia;
bezpodstawnego wzbogacenia, w tym zapłaty nienależnego świadczenia;
ustalenia istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa;
sporów o zapłatę.
W ramach moich usług:
tworzę i opiniuję umowy;
udzielam porad prawnych;
pomagam zgromadzić potrzebne dokumenty;
sprawy dotyczące ochrony dóbr osobistych;
przygotowuję pisma, w tym pisma procesowe
(np. pozwy, apelacje);
uczestniczę w mediacjach i negocjacjach, dążąc do zawarcia porozumienia poza salą sądową;
reprezentuję Cię podczas postępowań przed sądem i na etapie egzekucyjnym.
Sprawdź, w czym mogę Ci pomóc
ODSZKODOWANIA
PRAWO PRZEDSIĘBIORCÓW
PRAWO SPÓŁEK
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
Zobacz odpowiedzi na najczęściej zadawne pytania dotyczące prawa cywilnego
Jak udowodnić naruszenie dóbr osobistych i otrzymać zadośćuczynienie?
O zadośćuczynienie możesz ubiegać się w pozwie. W takim piśmie musisz zaznaczyć, które dobro osobiste zostało naruszone, a także wykazać, że zachowanie drugiej strony było bezprawne. W pozwie powinny się też znaleźć okoliczności naruszenia dobra osobistego i opis ewentualnych wynikających z tego szkód. Oczywiście wszystko to poparte odpowiednimi dowodami – np. zdjęciami czy zeznaniami świadków.
Ile wynosi zachowek?
Wysokość zachowku oblicza się, biorąc pod uwagę udział, który dana osoba otrzymałaby, gdyby dziedziczyła z ustawy (czyli gdyby nie było testamentu). Udział ten mnoży się przez ½ lub – gdy uprawniony jest małoletni czy trwale niezdolny do pracy – przez 2/3. Oznacza to, że dla osoby pełnoletniej i zdolnej do pracy, która dziedziczyłaby z ustawy ½ spadku, zachowek wynosi ¼ (½ x ½ ).
Umowa dożywocia a zachowek – czy trzeba go płacić?
Umowa dożywocia nie jest brana pod uwagę przy ustalaniu wysokości zachowku. Oznacza to, że jeśli otrzymasz np. mieszkanie właśnie na podstawie takiej umowy, nie musisz z tego powodu płacić zachowku innym osobom. I to nawet, gdyby nieruchomość obejmowała większość lub nawet całość majątku, jakie pozostawił po sobie zmarły.
Jak zasiedzieć nieruchomość?
Do zasiedzenia nieruchomości potrzebne są 2 czynniki: upływ określonej ilości czasu (20 lat nieprzerwanego posiadania dla zasiedzenia w dobrej wierze i 30 lat dla zasiedzenia w złej wierze) oraz zachowywanie się jak właściciel – np. ogrodzenie nieruchomości czy samodzielne przeprowadzanie remontów. Spełnienie tych warunków wystarczy do skutecznego zasiedzenia – przed sądem potwierdzasz jedynie swoje nabyte wcześniej prawa.
Zasiedzenie w dobrej wierze a w złej wierze – jaka jest różnica?
Zasiedzenie w dobrej wierze to sytuacja, w której myślisz, że rzeczywiście jesteś właścicielem danej rzeczy – o ile nie wynika to z Twojej ignorancji i niedbalstwa. Jeśli natomiast zdajesz sobie sprawę, że prawo własności wcale Ci nie przysługuje albo przynajmniej możesz się o tym dowiedzieć przy zachowaniu należytej staranności, dokonujesz zasiedzenia w złej wierze.